University of Medical Sciences Physical Guilan Education تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان
این وبلاگ به هیچ نهاد و گروه خاصی وابسته نیست وصرفا انعکاس دهنده اخبار و رویدادهای ورزشی دانشگاه است 
نويسندگان
لینک دوستان

    مدیریت ورزشی بعنوان یک علم کاربردی: چند تن از صاحبنظران در سال 1990 پیشنهاد کردند که مدیریت ورزشی شامل ترکیبی از مهارتهای برنامه ریزی٬ سازماندهی ٬هماهنگی٬ بودجه بندی٬ رهبری و ارزیابی در یک سازمان یا موسسه که مسئولیتش در رابطه با تربیت بدنی و ورزش است. نقش مدیران ورزشی در بالا بردن سطح اجرا و عملکرد ورزشی٬ افزایش مشارکت مردم در فعالیتهای ورزشی٬ و بهبود روشهای سرپرستی و نظارت بر فعایتهای ورزشی است. یک فرد برای موفقیت در این رشته باید علاوه بر داشتن تحصیلات و دانش علمی٬ تجربه و دانش عملی نیز داشته باشد.به گفته ساکماری یک رشته علمی برای پیشرفت باید به یکپارچگی رسیده و هویت مشخص داشته باشد.ثانیاٌ با حوزه وسیعتری که در آن قرار دارد سازگاری داشته باشد. افراد فارغ التحصیل این رشته توانایی مدیریت اماکن ٬ موسسات٬ مراکز ورزشی از قبیل باشگاههای ورزشی را گرفته تا فدراسیون ها و سازمان تربیت بدنی را دارند.برنامه های دانشگاهی در حال اجرا در این رشته مهارت و تجارب لازم را برای فراگیران فراهم می سازد٬ که پس از گذراندن این دوره ها گواهینامه های لازم را کسب میکنند.برای اعتبار این مدرک دو سازمانNASPE/NASSM(مدیریت ورزشی شمال امریکا )روال کاری را مشخص کردند که بر اساس آن در دوره کارشناسی به آموزشهای آگاهی عمومی از بدن٬ آشنایی با رفتار حرکتی٬ مهارتهای مدیرییتی و سازماندهی٬ اخلاقیات٬ بازاریابی٬ مهارتهای ارتباطی٬ امورمالی٬ علم اقتصاد٬ امورحقوقی٬ اموراداری و دوره های کارآموزی می پردازند.

            مدیریت ورزشی بعنوان یک رشته دانشگاهی:  دانشگاه ها و مراکز آموزش تربیت بدنی که توانایی بالا در آموزش داشته باشند به آموزش رشته مدیریت ورزشی می پردازند.اولین بار توسط زیگلر نیاز به وجود رشته ی مدیریت ورزشی مطرح شد. او در اواخر دهه 1950 برای آموزش این رشته از یک رویکرد آموزشی شامل ارتباطات انسانی و مدیریت بهره گرفت.او مخالف آموزش سنتی این رشته بود و اعتقاد به روشهای نوین برگرفته از علوم رفتاری برای آموزش داشت.بر اساس اطلاعات بدست آمده شمال قاره آمریکا٬ اروپا٬ آسیا٬ آفریقا و اقیانوسیه از لحاظ ارائه برنامه های مدیریت ورزشی در دنیا در رتبه های اول تا پنجم قرار دارند.

            حوزه های اجتماعی مدیریت ورزشی: سازمانهای ورزشی ازنظر فنی و تخصصی از زمانهای طولانی درگذشته وجود داشته اند.درسال 1993 گندرون کتابی نوشت که شامل مرجع های اصلی متجاوز از 2500 کلمه مرتبط با موسسات مجری مسابقات ورزشی ٬ آموزش تربیت بدنی و اوقات فراغت در سرتاسر جهان است. تعدادی از آنها مربوط به یک رشته ورزشی و بعضی دیگر مرتبط با چند رشته ورزشی بودند مثل فدراسیون ورزشهای همگانی که شامل چندین رشته ورزشی می شود. برای تحقق اهداف هم سو و هم جهت ٬ انجمنهای بین المللی مدیریت ورزشی در نقاط مختلف تاسیس شدند که اولین آنها انجمن مدیریت ورزشی شمال امریکا NASSM بود که در سال 1986 تاسیس شد.بعد از آن انجمن مدیریت ورزشی اروپا EASM  ٬ انجمن مدیریت ورزشی استرالیا و اقیانوسیه SMAAN در سال 1995 بوجود آمدند. اعضاء این گروه ها برای تبادل اطلاعات با هم به برگزاری جلسات و سمینارهای مختلفی مبادرت می ورزیدند. بطور مثال در حال حاضر سه سازمان بزرگ قاره ای مدیریت ورزشی نامبرده در بالا با برگزاری کنفرانس های سالیانه منظم ٬ چاپ مجلات و خبر نامه های علمی در توسعه مدیریت ورزشی گام بر میدارند و بصورت دوره ای به افراد برگزیده که خدمات ارزنده ای را در پیشبرد اهداف انجمن ها انجام داده اند جوایزی را اهدا می کنند.

            تکوین یک حوزه تحقیقی و کاربردی: زیگلر معتقد است تحقیقات منتشر شده تاکنون نیاز جامعه را به این رشته تامین نمی کند و نبود دانش کافی و باعث پایین آمدن سطح آن در بین سایر گرایش های علوم ورزشی شده است. علی رغم تحقیقات محدود در این رشته ٬ مدیریت ورزشی حوزه مشخص و مجزایی دارد.نیکسون در سال 1967 موارد پذیرش یک رشته دانشگاهی را مطرح کرد: دارای حوزه مشخص باشد ٬ دارای ساختار نظری مناسب و ریشه های علمی باشد٬ دارای فرآیندها کیفی منحصر به فرد باشد٬ رویه و روشهای منحصر به خود داشته باشد٬ فرآیندهای برجسته منحصر به خود داشته باشد٬ زبانی واضح و مشخص داشته باشد.

رشته مدیریت ورزشی یک رشته پایه و کاربردی است و البته هنوز به فاکتور های مذکور دست نیافته ولی به سوی جلو در پیش است.

 


[ پنجشنبه ٧ بهمن ۱۳۸٩ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ ] [ tbkarkonan ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

قال الإمام علی (ع) : (ولیکن احب الامور الیک اوسطها فی الحق واعمها فی العدل) حضرت علی (ع) فرمود : کاری که باید بیش از هر کار دوست داشته باشی، میانه روی در حق است وهمگانی کردن آن در برابری ودادگری. نهج البلاغه فیض الاسلام : نامه 53 / 996
موضوعات وب
امکانات وب
Online User